Showdown jest to sport dla niewidomych, przekleję informacje o nim ze strony niepełnosprawni.pl, ponieważ jest tam wszystko ładnie opisane.
Gra showdown (niekiedy błędnie nazywana tenisem stołowym dla niewidomych) przeznaczona jest dla dwóch zawodników. Toczy się na prostokątnym stole, w którego przeciwległych krańcach umieszczone są bramki. Na środku stołu znajduje się pionowa tablica.
W showdown gra się przy użyciu paletek (wiosełek) oraz piłeczki, w środku której znajdują się małe kuleczki (np. ze stali nierdzewnej), dzięki czemu piłka podczas gry jest słyszalna. Celem gry jest odbicie piłeczki pod tablicą znajdującą się na środku stołu wprost do bramki przeciwnika, podczas gdy ten usiłuje zapobiec utracie gola.
Showdown jest grą zarówno indywidualną, jak i drużynową. W drużynie grają trzy osoby, w tym minimum jedna kobieta. Showdown powstał w 1960 r. Wymyślił go niewidomy Kanadyjczyk, Joe Lewis. Przy opracowaniu zasad gry pomagał mu Patrick York – niewidomy kanadyjski lekkoatleta. Gra ta zdobyła rozgłos i międzynarodowy sukces podczas olimpiady w Arnhem w 1980 r., gdzie grano w nią rekreacyjnie. Później gościła na wielu olimpiadach i międzynarodowych zawodach. Obecnie znana jest na wszystkich kontynentach. Czynione są starania, aby showdown pojawił się na paraolimpiadzie.
PS.
W Polsce w showdowna gramy od 2010 r. jak się nie mylę.
Najprężniej działają kluby: Bydgoszcz, Wrocław, Lublin, Warszawa, Olsztyn, jeszcze kilka się znajdzie, kto chce niech się do któregoś zgłosi, a na pewno zostanie przyjęty.
Znajdę jakieś nagranie ze showdowna i wkleję je do posłuchania, może kogoś zaciekawi, jednak oglądanie/słuchanie nijak się ma do grania.
Jako Kraj ostatnio na mistrzostwach świata i europy zdobyliśmy złoto drużynowo i medale w kategorii indywidualnej.
Kategorie